Termoizolacja tanio czy drożej? Wybór materiałów.
Termoizolacja tanio czy drożej? Wybór materiałów. Opublikowany:26.08.2020

Budowa domu to nie kaprys ani zabawka, którą można porzucić gdy nam się znudzi. Jest to poważne przedsięwzięcie, które zapewni naszej rodzinie wygodne i spokojne życie na lata. Dom jest symbolem bezpieczeństwa, stabilizacji i dostatku. To miejsce gdzie rodzina „zapuszcza korzenie”, by przekazywać dzieciom pałeczkę pokoleń. Często jest to jedno z największych przedsięwzięć jakie podejmujemy w życiu. Wymaga wiele wysiłku, począwszy od dobrego planu, który daje możliwość zoptymalizowania kosztów. Przy opracowywaniu planu oprócz wyboru technologii i materiałów, niezwykle ważną kwestią jest dobór odpowiednich materiałów izolacyjnych. Chcemy budować szybko i tanio często pomijając jakość materiałów. Zapominamy o sentencji, która przypomina, że „kto szybko i tanio kupuje, ten dwa razy kupuje…”

Środki izolacyjne, które możemy kupić w marketach budowlanych to na pierwszy rzut oka najtańszy wybór. Najtańszy - nie zawsze znaczy najbardziej wydajny i najskuteczniejszy. Materiały lepsze jakościowo są droższe od materiałów powszechnie stosowanych, gdyż  ich wyższą cenę generuje:

  • łatwość w aplikacji
  • mniejsze zużycie materiału w przeliczeniu na 1m²
  • szerokie spektrum temperaturowe podczas nakładania
  • mniejszy nakład pracy na zabudowaniu 1m² izolacji
  • niższe koszty pracy
  • możliwość aplikacji na podłoże wilgotne (w warunkach budowlanych trudno zazwyczaj uzyskać idealne parametry suchości podłoża).

Stosując "tanie" materiały izolujące trzeba mieć świadomość, że trudno je prawidłowo zaaplikować – zużycie na 1m² jest zdecydowanie większe niż w przypadku materiałów lepszej jakości i zazwyczaj nie spełniają warunków technicznych podanych przez producenta. Po zastosowaniu takich rozwiązań efektem może być odspajanie się warstw izolacji  i nieszczelność, co w efekcie końcowym powoduje przedostawanie się wilgoci i wody.

             Właściwy dobór materiałów do wykonania termo i hydroizolacji domu, a także jej prawidłowe wykonanie to podstawowy warunek pozwalający na uniknięcie późniejszych problemów z zawilgoceniem. Należy podkreślić, że budowa izolacji przeciw wilgoci i wodzie to zabieg jednorazowy. Ewentualna jej konserwacja czy naprawa są zabiegami bardzo kosztownymi, niełatwymi do wykonania. Chcąc uniknąć problemów podczas eksploatacji domu, warto zainwestować w nieco droższe, ale jakościowo lepsze materiały izolujące. Da nam to gwarancję, że fundament – podstawa naszego domu - jest solidnie przygotowany na wieloletnie oddziaływanie  wilgoci i wody. Ponadto zapewni nam  satysfakcję z dobrze wykonanej inwestycji na lata.