Przewaga dachu płaskiego nad klasycznym skośnym
Przewaga dachu płaskiego nad klasycznym skośnym Opublikowany:12.03.2020

Nowoczesne budynki charakteryzują się prostym kształtem oraz wykorzystaniem minimalistycznych rozwiązań. Właśnie dlatego klasyczne skosy są wybierane coraz rzadziej, a ich miejsce zastępują dachy płaskie. Takie rozwiązanie dobrze podkreśla styl domu, a przy okazji gwarantuje oszczędność. Jednak to nie jedyne zalety, dlatego warto poznać pozostałe cechy wyróżniające dach płaski.

 

Czym się różni dach płaski od skośnego?

Dach płaski jest odporny na działanie wiatru

Jedną z zalet dachu płaskiego jest to, że sprawdzi się na każdym terenie — nawet na wzniesieniach. W tym przypadku nie trzeba przejmować się zbyt silnym wiatrem, ponieważ brak skosów sprawia, że połać dachowa nie jest narażona na zniszczenia przez warunki atmosferyczne.

Redukcja utraty ciepła

Dzięki temu, że dach płaski ma mniejszą przestrzeń zewnętrzną w porównaniu do skośnych konstrukcji, to redukuje utratę ciepła. W ten sposób możliwe jest zaoszczędzenie energii oraz pieniędzy — szczególnie jest to zauważalne w sezonie grzewczym.

Płaska powierzchnia zapewnia dodatkową przestrzeń

Teren na dachu sprawia, że bez problemu można go wykorzystać. Najlepiej urządzić tam ogród bądź taras, co jest szczególnie dobrym rozwiązaniem w miastach, gdzie działki mają niewielkie rozmiary, a przy tym sporo kosztują. Dzięki temu zyskuje się miejsce na relaks i wypoczynek. Płaski dach warto też zagospodarować przy pomocy paneli słonecznych, ponieważ można je ustawić w odpowiednim kierunku.

Płaski dach nie ogranicza przestrzeni mieszkalnej

Brak skosów sprawia, że nie zostaje ograniczona przestrzeń w domu. Dzięki temu pomieszczenia mają standardową wielkość oraz kształt, więc możne je bez problemu zagospodarować.

Łatwy dostęp do dachu płaskiego

Wśród zalet dachu płaskiego warto też wymienić jego dostępność, co jest szczególnie ważne w trakcie naprawy jakichś usterek bądź po prostu kontroli jakości połaci. Chodzenie po takiej powierzchni nie sprawia takiego problemu jak w przypadku skośnych dachów.