Nowoczesny dom z dachem płaskim
Nowoczesny dom z dachem płaskim Opublikowany:12.03.2020

Proste dachy utożsamiano dawniej z niezbyt estetycznym i nieoryginalnym budownictwem rodem z PRL-u. Jednak dziś coraz częściej wykorzystywane są one przy nowoczesnych budowlach. Koniecznie poznaj zalety płaskich dachów i na nowo odkryj ich ogromny potencjał.

Nowoczesny dom z płaskim dachem — zalety tego rozwiązania

Jeśli wkrótce planujesz wybudować dom, to zapewne zastanawiasz się, jaki dach sprawdzi się u Ciebie najbardziej. Częstym wyborem jest dach płaski. W ostatnich czasach przeszedł on sporą metamorfozę i przestał być uosabiany z szarą bryłą z lat 70. Dziś doskonale komponuje się z nowoczesnymi budynkami. Zyskuje dzięki swojej prostocie oraz połączeniu z naturalnymi elementami, np. z drewnem. Jednak minimalistyczny design to tylko jeden z zalet dachów płaskich.

Większe bezpieczeństwo

Decydując się na dach płaski, właściwie nie musisz obawiać się, że zostanie on zerwany w wyniku silnych podmuchów lub anomalii pogodowych. Zatem domownicy mogą czuć się w pełni bezpiecznie. Ma to duże znaczenie, tym bardziej że w ostatnich czasach nawet w Polsce pojawiają się trąby powietrzne.

Oszczędność cieplna

Dzięki temu, że powierzchnia dachu płaskiego jest zazwyczaj maksymalnie ograniczona, to mniej ciepła wydobywa się na zewnątrz. Izolacja takiego dachu jest też znacznie łatwiejsza. Zazwyczaj wykorzystywany jest do tego styropian bądź też wełna mineralna. W konsekwencji oszczędzasz na energii elektrycznej, ale jednocześnie także na rachunkach.

Dachy płaskie wybierane są chętnie do domów pasywnych, gdyż można z łatwością zamontować na nich źródła energii odnawialnej, zapewniając dodatkową oszczędność. Wtedy najczęściej stosowane są panele solarne.

Miejsce na wypoczynek

Coraz popularniejsze staje się budowanie dachów płaskich, a następnie tworzenie na nich stref wypoczynkowych. Takie miejsca zastępują standardowe balkony czy nawet tarasy i tworzą całkiem nową jakość relaksu. Często dachy ozdobione są roślinami, aby stworzyć zieloną przestrzeń, gdzie możesz naładować baterię po ciężkim dniu. Piękne widoki na okolicę gwarantowane!

Niższe koszty

Wysokość wydatków zależy od wielkości domu czy firmy, którą wynajmiesz. Spory wpływ na cenę ma także to, czym zostanie pokryty dach. Jednak zazwyczaj szacuje się, że dachy płaskie zmniejszają koszty budowy nawet o ok. 20%. Fachowcy nie muszą w tym przypadku wykonywać skomplikowanych konstrukcji, co także wpływa na krótszy czas realizacji.